maia
19 مرداد 1401 - 10:01

همسر سرلشکر شهید مصطفی اردستانی دارفانی را وداع گفت

پیشوا - ایرنا - حاجیه خانم منیرالسادات اردستانی همسر سرلشکر شهید خلبان مصطفی اردستانی معاون وقت عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی دار فانی را وداع گفت و به همسر شهیدش پیوست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حاجیه خانم منیرالسادات اردستانی پس از عمری مجاهدت در راه دفاع از ارزش‌های اسلامی ، بر اثر ایست قلبی در بیمارستان فجر تهران دار فانی را وداع گفت و به همسر شهیدش پیوست.

منیرالسادات اردستانیقرار است پیکر آن مرحومه روز پنجشنبه ۲۰ مرداد در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) تشییع و به خاک سپرده شود.

سرلشکرخلبان مصطفی اردستانی شهید سرافرازی که در دوران هشت سال دفاع مقدس بیش از ۴۰۰ پرواز برون مرزی انجام داد بی شک یکی از قهرمانان ملی ایران اسلامی است .

سرلشکر خلبان شهید مصطفی اردستانی در سال ۱۳۲۸ در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان ورامین گذراند و پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۸ به خدمت سربازی اعزام شد و در یکی از روستاهای اسفراین به عنوان سپاه دانش مشغول خدمت شد.

پس از انجام خدمت سربازی، در سال ۱۳۵۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران، به منظور تکمیل دوره خلبانی به کشور آمریکا اعزام شد و پس از اخذ دانشنامه خلبانی به ایران بازگشت و با درجه ستواندومی در پایگاه چهارم شکاری دزفول به عنوان خلبان هواپیمای اف ۵ مشغول به خدمت شد .

شهید اردستانی در جریان شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی جزو نخستین خلبانانی بود که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و آگاه کردن سایر قشرهای پرسنل نیروی هوایی نقش بسزایی داشت .

این شهید سرافراز پس از انقلاب اسلامی با جمعی از همکاران و دوستان اقدام به انتشار نشریه ای به نام مخلصین کرد که حاوی مطالب اعتقادی و فرهنگی بود و با وجود تیراژ محدود در آگاه سازی پرسنل نیروی هوایی بسیار مؤثر بود .

شهید اردستانی در سال ۱۳۵۹ به عنوان افسر خلبان شکاری در پایگاه شکاری تبریز مشغول به خدمت بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد و با وجود این که در روز حمله ‌هوایی دشمن به ایران اسلامی در مرخصی به سر می‌برد، بلافاصله خود را به پایگاه هوایی رساند و از روز بعد پروازهای جنگی خود را شروع کرد .

شهید اردستانی سال ۱۳۵۶ با منیر السادات اردستانی حبیب‌آباد،‌ پیوند زناشویی بست و صاحب دو دختر و دو پسر به اسامی مریم، اعظم،،‌محمد و مهدی شد.

وی در سال ۱۳۶۰ به عنوان فرمانده پایگاه پنجم شکاری امیدیه انتخاب و در این پایگاه مشغول به خدمت شد و علاوه بر مسئولیت فرماندهی ، خود نیز شخصاً در پروازهای جنگی شرکت می کرد .

در سال ۱۳۶۳ به سمت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری منصوب شد و پس از ۳سال انجام وظیفه در این مسئولیت ، در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیریت آموزش عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد .

سرلشکر شهید مصطفی اردستانی پس از شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی که معاونت عملیات نیروی هوایی را عهده دار بود به این سمت معاونت عملیات نیروی هوایی منصوب شد و تا زمان شهادت عهده دار این مسئولیت مهم بود .

شهید اردستانی، در طول جنگ تحمیلی، همواره داوطلب مأموریت های دشوار بود و بارها اتفاق می‌افتاد که در یک روز، هفت بار به خاک دشمن حمله می‌برد و بدون شک او با انجام دادن ۴۰۰ پرواز برون مرزی بر فراز خاک دشمن و ۱۷۲۴ ساعت پروازهای مختلف در خاک میهن اسلامی ، یکی از قهرمانان جنگ به حساب می‌آید که چندین بار تا مرز شهادت پیش رفت.

این شهید سرافراز در پانزدهم دیماه ۱۳۷۳ بر اثر سانحه ‌هوایی، به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی، سرلشکر شهید منصور ستاری و چند تن دیگر از همرزمانش، به آروزی دیرینه‌اش رسید و به لقاء معبود پیوست . شهید اردستانی به هنگام شهادت ۴۶ سال سن داشت و از وی دو فرزند پسر و دو فرزند دختر به یادگار مانده است .

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 558886