maia
31 شهریور 1401 - 16:59

هدف ایستگاه‌های کاهش آسیب کنترل پیامد‌های مصرف موادمخدر است

مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS)، هدف از جانمایی ایستگاه‌های کاهش آسیب را مبارزه مستقیم با پیامد‌های ویرانگر مصرف مواد مخدر و پیشگیری از گسترش عفونت‌های خطرناک دانست.

دکتر فرداد درودی در حاشیه بازدید از ایستگاه‌های کاهش آسیب بهزیستی فارس بیان کرد: هدف ‏UNAIDS حمایت از افرادی است که با HIV زندگی می‌کنند یا در معرض بیشترین خطر ابتلا به HIV هستند.

او گفت: هدف از جانمایی ایستگاه‌های کاهش آسیب مبارزه مستقیم با پیامد‌های ویرانگر مصرف مواد مخدر و پیشگیری از گسترش عفونت‌های خطرناک همچون انواع هپاتیت، ایدز، سل و نیز بهبود زخم‌های عمیق و عفونی ناشی از مصرف مواد در بین مصرف کنندگان است.

مدیر کشوری دفتر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز با اشاره به نقش سازمان بهزیستی در کاهش آسیب و بیماری‌هایی از قبیل ایدز و انواع هپاتیت و تجلی بارز این نقش پیشگیرانه در ایستگاه‌های کاهش آسیب شهر شیراز، گفت: رهبری این برنامه پیشگیرانه با سازمان بهزیستی است، چرا که بهزیستی به گروه‌های پرخطر دسترسی دارد، اما این خدمت‌رسانی باید با تعامل با سایر ارگان‌های ذیربط انجام گیرد.

دکتر کامبیز محضری، کارشناس کشوری پیشگیری از آسیب‌ها نیز با اشاره به اینکه بهزیستی فارس علی‌رغم چالش‌ها و مشکلات در حوزه پیشگیری از آسیب‌ها موفق و فعال عمل کرده است، گفت: باید همکاری‌های بین بخشی بهبود یابد و همه ارگان‌ها با هم زبان شدن، یک برنامه و مفهوم را دنبال کنند و خدمات موثر و کارشناسی تقویت شود.

او ضمن قدردانی از سازمان بهزیستی به دلیل خدمات مثبت در ایام کرونا در ایستگاه‌های کاهش آسیب، گفت: عملکرد ایستگاه‌ها ایجاد سلامتی، بهداشت و خدمات پیشگیرانه اجتماعی و حمایتی مختلف است.

محمدرضا هوشیار مدیرکل بهزیستی فارس نیز گفت: در حال حاضر تعداد ۳ ایستگاه کاهش آسیب (کانکس) در شیراز در حال خدمت رسانی است و توزیع اقلام بهداشتی، تست اچ آی وی، آگاه سازی و آموزش‌های پیشگیرانه در این ایستگاه‌ها انجام می‌شود.

او گفت: از ابتدای امسال ۱۰۶۷ نفر از خدمات این ایستگاه‌های کاهش آسیب استفاده کرده‌اند که از این تعداد ۷۵ نفر را زنان تشکیل داده‌اند.

هوشیار گفت: تعداد ۳ مرکز سرپناه شبانه با تیم سیار وابسته نیز در شیراز فعال هستند و خدماتی اعم از اسکان، غذا، توزیع اقلام بهداشتی و آموزش‌های پیشگیرانه را برای معتادین ارائه می‌کنند و همچنین یک تیم سیار ترنس یار هم در شیراز داریم که از ابتدای امسال به ۱۱۵ نفر توسط این تیم خدمات رسانی شده است.

مدیرکل بهزیستی فارس ارتقای آموزش‌های علمی و کاربردی پرسنل مراکز کاهش آسیب، تمرکز بر خدمات سیار در پاتوق‌ها توسط مراکز سیار، ارتقای کیفی سازی و ایجاد انگیزه برای مراجعه به مراکز کاهش آسیب با مشوق‌های انگیزشی مانند ارتقای کیفیت وعده‌های غذایی ارائه میان وعده و ... اضافه کردن ساعات ارائه خدمات در مراکز و ساعات ورود به مراکز سرپناه با توجه به رسیدن فصل سرما، را از برنامه‌های شش ماهه دوم بهزیستی فارس در زمینه ایستگاه‌های کاهش آسیب عنوان کرد.

باشگاه خبرنگاران جوانفارسشیراز

شناسه خبر: 751761