maia
29 مرداد 1401 - 18:24

استاندار فارس: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان مانع مهاجرت نخبگان می‌شود

شیراز-ایرنا-استاندار فارس بر ضرورت ترغیب جوانان به تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید کرد و گفت: باید از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال را برای جوانان با استعداد فراهم کنیم چرا که این اقدام می‌تواند یکی از راه‌های کاهش مهاجرت نخبگان باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمدهادی ایمانیه روز شنبه در شورای جوانان استان فارس اظهار کرد: در رابطه با دانش‌بنیان‌ها، دو ساز و کار در استان تعریف شد که یکی از این مسئولیت‌ها بر عهده رئیس پارک علم و فناوری است که بر همین اساس مقرر شده که تبلیغاتی برای معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان موفق استان با همکاری اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و رسانه‌ها صورت گیرد.

محمدهادی ایمانیهاستاندار فارس ادامه داد: این کار باعث ایجاد انگیزه برای جوانان مستعد در زمینه‌هایی مختلف برای ورود به این عرصه می‌شود و درنهایت کمک شایانی به حل مشکلات استان و کشور می‌کند.

ایمانیه ایجاد پنجره واحد برای صدور مجوز شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر رویکردهای مهم برای توسعه این شرکت‌ها دانست و گفت: رسالت و هدف اصلی از راه‌اندازی و فعال شدن پنجره واحد برای صدور مجوز فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل‌گری و کمک به توسعه و رونق تولید و اشتغال بر پایه دانش‌بنیان‌ها است.

وی یکی از دغدغه‌های جوانان فعال در عرصه دانش‌بنیان را بروکراسی‌های اداری دانست و گفت: راه‌اندازی این پنجره برای راهنمایی جوانانی که این جرقه در ذهن آنها ایجاد شده که می‌توانند شرکت دانش‌بنیان تأسیس کنند، بسیار مؤثر است.‌

استاندار فارس بیان کرد: راه‌اندازی کلینیک رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان از دیگر راهکارها برای کمک به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شود؛ این کلینیک‌ها با هدف حل مشکلات و عدم تعطیلی شرکت‌های دانش بنیانی راه‌اندازی شده که از مرحله اولیه عبور کرده‌اند و در حال فعالیت هستند.

وی بر ضرورت ایجاد دفاتر بازاریابی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری نمایشگاه‌های اعلام نیازها تأکید کرد و گفت: حضور دفاتر انعقاد تفاهمنامه در این نمایشگاه‌ها ضروری است تا بتوانیم میان شرکتهای دانش‌بنیان و ارگان‌هایی که اعلام نیاز کرده‌اند، شاهد انعقاد تفاهم‌نامه باشیم.

ایمانیه یادآور شد: مشاور استاندار در امور دانش‌بنیان و فناوری، مسئول دانش‌بنیان کردن فرآیندهای استان فارس است تا بتوانیم برای حل مشکلات استان از دانش‌بنیان‌ها بهره ببریم.

وی ادامه داد: تاکنون هشت کارگروه در این زمینه تشکیل شده که در هتل شیراز مستقر هستند؛ جلساتی با حضور اعضای این کارگروه‌ها برگزار می‌شود تا بتوانیم به تسریع فرآیند دانش‌بنیان کمک کنیم.

استاندار فارس بیان داشت: قبلا مصوب شده که یکی از زمینه‌های فکری که همه باید برای حل مشکلات کمک کنند این بوده که از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال را برای جوانان با استعداد فراهم کنیم، چرا که این اقدام می‌تواند یکی از راه‌های کاهش مهاجرت نخبگان باشد.

ایمانیه گفت: مدیران در تمام دستگاه‌های اجرایی باید تعداد جلساتی که تحت عنوان کارگروه شورای استانی در سنوات گذشته تشکیل نشده را مشخص کنند و درخصوص جلسات تشکیل نشده و مصوباتی که اجرا نشده پاسخگو باشند.

استاندار فارس اظهار کرد: رسانه‌ها هم بایستی پیشنهاداتی که در این جلسات مصوب می‌شود را رصد کنند و پیگیری این مصوبات تا زمان اجرایی شدن را در دستور کار قرار دهند؛ این کار باعث می‌شود مصوبات با جدیت بیشتری دنبال شود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 626957