maia
02 شهریور 1401 - 13:28

سردار اشتری: مرزهای جدیدی در کشور برای برگزاری آیین اربعین حسینی بازگشایی شده است

اراک - ایرنا - فرماندهی کل انتظامی کشور گفت: مرزهای جدیدی در کشور برای برگزاری آیین اربعین حسینی بازگشایی و تجهیز شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، « حسین اشتری» روز چهارشنبه در حاشیه تودیع و معارفه فرمانده انتظامی استان مرکزی در جمع خبرنگاران، افزود: تعداد گیت‌ها در سال‌های اخیر ۲۰ برابر افزایش یافته و امسال هم همکاران انتظامی این افزایش گیت را در مرزهای جدید در دستور کار قرار داده‌اند.

حسین اشتریوی بیان کرد: همه ظرفیت‌ها برای تسهیل در ترددها در ایام اربعین حسینی به کار گرفته شده و تنها نگرانی‌هایی در خصوص ظرفیت کشور عراق وجود دارد که در این خصوص نیز مذاکراتی با پلیس و مرزبانان عراق صورت گرفته و این آمادگی اعلام شده که به آنها کمک شود تا تردد در عراق هم به راحتی صورت گیرد.

فرماندهی کل انتظامی کشور ادامه داد: پلیس درصدد آن است که تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی داشته باشد و هر اقدامی که بتواند آرامش زائران را به دنبال داشته باشد، انجام دهد.

سردار اشتری عنوان کرد: توافقاتی از ماه‌های قبل با مسئولان ، پلیس و وزارت کشور عراق صورت گرفته و چند روز گذشته پاسخ آن دریافت شده و براساس آن کشور عراق قبول کرده که از گذرنامه‌های تاریخ گذشته هم استفاده کند.

وی گفت: البته این پیشنهاد پلیس جمهوری اسلامی بود که برای نخستین‌بار داده شد و مورد پذیرش طرف عراقی قرار گرفت.

فرماندهی کل انتظامی کشور ادامه داد: گذرنامه‌هایی که از اول شهریورماه سال ۱۳۹۱ صادر شده و تمدید مجدد نداشته، می‌توانند مهر تمدید دریافت کنند.

سردار اشتری اظهار داشت: این تمدید تنها برای سفر به عتبات عالیات و در مقطع اربعین حسینی اعتبار لازم را دارد.

وی یادآور شد: برگ گذر موقت هم که سال قبل از کرونا با پیشنهاد پلیس صورت می‌گرفت، امسال هم این پیشنهاد پذیرفته شده و می‌توان از آن هم برای صدور گذرنامه استفاده کرد و این مهم می تواند تردد زائران را تسهیل کند.

فرماندهی کل انتظامی کشور افزود: زائران برای زدن مهر باید به دفاتر گذرنامه پلیس در استان‌ها و شهرستان‌ها مراجعه کنند و بدانند هیچ تمدیدی در مرز صورت نمی‌گیرد و باید قبل از سفر اقدام کنند.

سردار اشتری تصریح کرد: تمام تمدیدات از طریق سیستم به مرزهای ورودی و خروجی اعلام می‌شود و باید اقدامات سیستمی در مراکز گذرنامه صورت گیرد.

فرماندهی کل انتظامی کشور ادامه داد: تمام تلاش پلیس آن است که مشکلی برای تردد زائران ایجاد نشود و این تجربه‌ را در سال‌های گذشته و قبل از کرونا هم داشتیم و با همکاری خوبی که زائران در مرزها با پلیس دارند، این آیین امسال هم به بهترین شکل انجام می‌شود.

سردار اشتری توضیح داد: افرادی که ممنوع الخروج هستند، طبق قانون نمی‌توانند تردد داشته باشند و اگر بتوانند به منشایی که آنها را ممنوع الخروج کرده مراجعه کنند و در مدت باقی مانده مشکل را حل کنند می توانند به عراق سفر ودر آیین پیاده‌روی اربعین شرکت کنند.

وی عنوان کرد: دانشجویان، طلاب، دانش آموزان و افرادی که در حال تحصیل بودند در سال‌های گذشته باید به صورت انفرادی مراجعه می‌کردند و با مراجعه به مراکز خاص وثیقه قرار می دادند اما امسال اگر لیستی توسط وزارت علوم و یا حوزه‌های علمیه ارائه شود که افراد در حال تحصیل هستند، سازمان وظیفه عمومی خروج آنها را یک بار بلامانع می‌کند و با سرعت زیاد و بدون معطلی می‌توانند به عراق سفر کنند.

فرماندهی کل انتظامی کشور در بخش دیگری از سخنانش با تشکر از  مردم فهیم  شهیدپرور استان مرکزی به دلیل  همراهی، همکاری و کمکی که به مجموعه پلیس دارند، گفت: کمک، همکاری، همدلی و تلاش خوب اعضای شورای تامین و استاندار مرکزی برای امنیت و آرامش بیشتر استان نیز جای تقدیر دارد.

سردار اشتری اظهار داشت: عملکرد انتظامی استان مرکزی بویژه در سه سال اخیر مطلوب بوده و این استان در همه شاخص‌ها از جمله مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی، مبارزه با قاچاق، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با ورود سلاح غیرمجاز، روند افزایشی داشته و توفیقات خوبی کسب کرده است.

وی عنوان کرد: استان مرکزی، از استان‌های امن و آرام کشور است و این مهم با همکاری مردم فهیم و مسئولان پرتلاش ایجاد شده است.

فرماندهی کل انتظامی کشور افزود: در مجموع وضعیت امنیتی در استان مرکزی و سراسر کشور مطلوب است و امید است هر روز به امنیت و اقتدار کشور افزوده شود.

در این آیین سردار « هادی رفیعی کیا» به مدت سه سال به عنوان فرمانده انتظامی استان مرکزی معرفی از زحمات و تلاش‌های سردار « حسن مفخمی شهرستانی» تقدیر شد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر جمعیت است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 649108