maia
29 مرداد 1401 - 08:25

عضو کمیسیون شوراهای مجلس: در دولت‌سیزدهم مردم احساس بی‌پناهی نمی‌کنند

در شرایط سختی و بروز بحران‌ها شاهد حضور مسئولان در بین مردم بودیم و در چنین وضعیتی اولین احساسی که به افراد جامعه تزریق می‌شود این است که آنها احساس بی‌پناهی نکرده و می‌بینند دولتمردان صرفا به تصمیم‌گیری پشت میزها بسنده نمی‌کنند.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی درباره ارزیابی خود از یک‌سالگی فعالیت دولت سیزدهم گفت: آقای رئیسی از زمانی که ریاست قوه مجریه را به‌دست گرفت اهتمام ویژه نسبت به سفرهای استانی نشان داد و اکنون که دور اول سفرهای ایشان به اتمام رسیده می‌توان عنوان کرد که حضور میدانی داشتن در همه استان‌ها در طول این مدت و پیگیر مسائل و مشکلات مردم بودن بسیار کار سخت و دشواری است.

مجلس شورای اسلامیوی با بیان این‌که رویکرد دولت سیزدهم در سفرهای استانی در دولت یازدهم و دوازدهم سابقه نداشت، تصریح کرد: در شرایطی که مسئولان بسیاری چندان درگیر معضلات مردم در گوشه و کنار ایران نبودند رئیس‌جمهور و اعضای کابینه در دورافتاده‌ترین مناطق حضور پیدا کردند. طبعا وقتی افراد جامعه ببینند مسئولان در مشکلات پیش‌رو کنارشان هستند و می‌کوشند معضلات را برطرف کنند به آنها اعتماد کرده که ایجاد این انس و الفت حتما در افزایش سرمایه اجتماعی موثر است.

دولت یازدهمعضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با اشاره به این‌که هنوز زود است درباره نتیجه سفرهای استانی داوری کنیم، گفت: طبعا یکی‌دو سالی باید از زمان این سفرها بگذرد تا حاصل عملکرد دولت به‌واسطه تصمیم‌گیری‌ها و تعیین و اختصاص بودجه و اعتبار برای رفع مشکلات استان و ایجاد فرصت‌های شغلی برای مردم و رونق کارخانه‌ها مشخص شود و اما آنچه که به صورت قطعی می‌توان درباره آن اظهارنظر کرد جلب رضایت مردم از سفرهای استانی است.

به صورتابو‌ترابی حضور موفق دولتمردان در میدان و مدیریت بحران‌ها را یکی دیگر از جلوه‌های خدمت‌رسانی دولت سیزدهم دانست و تاکید کرد: در شرایط سختی و بروز بحران‌هایی مثل سیل، زلزله و بلایای طبیعی شاهد حضور مسئولان و اعضای هیات دولت در بین مردم بودیم و در چنین وضعیتی اولین احساسی که به افراد جامعه تزریق می‌شود این است که آنها احساس بی‌پناهی نکرده و می‌بینند دولتمردان صرفا به تصمیم‌گیری پشت میزها بسنده نمی‌کنند بلکه در مواقع سخت در بین آنها حضور پیدا کرده و پا‌به‌پای مردم تلاش دارند که با اتخاذ تصمیمات و ایجاد تسهیلاتی مشکلات موجود را در کمترین زمان حل کنند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها برقراری سیاست متوازن در عرصه دیپلماسی را یکی از پیامدهای روی کار آمدن دولت انقلابی عنوان کرد و گفت: در دولت گذشته تمام تخم‌مرغ‌ها در سبد برجام گذاشته شد و نگاه دستگاه سیاست خارجی ما به غرب بود اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم ریل‌گذاری دیپلماسی و تعاملات بین‌المللی تغییر پیدا کرد و بسط روابط خارجی با همسایگان و کشورهای همجوار با نگاه به شرق مورد توجه قرار گرفت.

برجاموی به صورت مصداقی به روابط ایران و ترکمنستان اشاره و اظهار کرد: در دولت گذشته روابط ما با ترکمنستان قطع بود اما امروز گاز ترکمنستان از طریق خاک ایران به جمهوری آذربایجان منتقل می‌شود و به‌واسطه این اتفاق ما نقش خود را به‌عنوان یک سوآپ گازی ایفا می‌کنیم و همین مسأله هم باعث شد که منافع خوبی عاید ما شود.

جمهوری آذربایجانخوبینماینده نجف‌آباد با بیان این‌که نقش‌آفرینی ایران در عرصه بین‌المللی با توجه به حضور در پیمان‌های اقتصادی و منطقه‌ای مانند شانگهای، اکو، بریکس و اوراسیا افزایش پیداکرده، گفت: در طول یک‌سال گذشته رئیس‌جمهور و دیگر اعضای دولت سفرهای خارجی متعددی داشتند که نتیجه آن انعقاد پیمان‌ها و تفاهمات زیادی با کشورهای همجوار و همسایه شده است.

ابوترابی اضافه کرد: نتیجه تلاش‌های دولتمردان در حوزه تقویت دیپلماسی سیاسی و اقتصادی باعث شد که صادرات کشور برای اولین بار از واردات پیشی بگیرد و این نگاه صادرات‌‌محور می‌تواند باعث خنثی‌سازی تحریم‌ها شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها حضور مقتدرانه و عزتمندانه نمایندگان ایران در گفت‌وگوهای هسته‌ای را ناشی از باورمندی به سیاست ایستادگی و مقاومت در برابر سلطه‌گری غرب و آمریکا دانست و تصریح کرد: حتما یکی از پشتوانه‌های چنین حضور قدرتمندانه‌ای تصویب طرح قانون اقدام راهبردی در مجلس و همچنین اجرای خوب آن از سوی دولت سیزدهم بود و با توجه به این پشتوانه دست دولتمردان برای دفاع از منافع ملی در پای میز مذاکرات بازتر شد و به‌واسطه این ایستادگی و مقاومت ما توانستیم غنی‌سازی حداکثری داشته باشیم.

ابوترابی با بیان این‌که وجود آرامش سیاسی در کشور ناشی از بهبود روابط قوای سه‌گانه است خاطرنشان کرد: قطعا رمز پیروزی، اتحاد و همدلی است و در شرایطی که امروز سه قوه با هم همسو هستند تلاش مضاعفی از سوی قوای سه‌گانه صورت می‌گیرد تا برادرانه در کنار همدیگر برای رفع مسائل و مشکلات تلاش کنند و حتی در صورت داشتن انتقاد نسبت به همدیگر می‌کوشند تا در فضای دوستانه، معایب و اشکالات را مطرح کنند. طبعا در چنین شرایطی ایجاد فضای همدلی باعث همراهی و همگرایی قوای سه‌گانه خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 623241