maia
27 مرداد 1401 - 07:33

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان: آزادگان مایه سربلندی و عزت مردم ایران هستند

همدان-ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با گرامیداشت سالگرد ایام بازگشت آزادگان سرافراز به کشور، گفت: آزادگان با تحمل دلتنگی و سختی‌های بسیار زندان های رژیم بعثی، مایه سربلندی و عزت مردم ایران زمین شدند.

به گزارش روز پنج‌شنبه ایرنا از نهاد کتابخانه های عمومی استان همدان، عاطفه زارعی در نشست معرفتی «بازگشت پرستوها» که به مناسبت سالگرد بازگشت آزادگان به میهن اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: برهمین اساس وظیفه خود می‌دانیم که با انتشار کتاب در قالب‌های مختلف به ویژه ادبیات حماسی، فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ترویج دهیم.

عاطفه زارعیوی افزود: بدون تردید رسالت زینبی همه بازماندگان روزهای عشق و حماسه ایجاب می‌کند آنچه دیده و با جان خود درک کرده اند را بازگو کنند و در این میان چه امینی بهتر از کتاب می‌تواند راوی پیام این بزرگان به مردم به ویژه نسلی باشد که آن روزها را ندیده و تصوری نسبت به آن ندارند.

زارعی خاطرنشان کرد: در همین راستا نهاد کتابخانه عمومی همدان هر سال برنامه‌های متنوعی در مناسبت‌های مختلف و با حضور یادگاران آن روزهای حماسی برگزار می‌ کند که خوشبختانه همواره با استقبال اعضا به ویژه کودکان و نوجوانان و افرادی که آن روزها را درک نکردند مواجه می‌شود.

وی اظهار داشت: بدون تردید بر همه ما واجب است که قدردان آزادگان و ایثارگران باشیم و راه و روش آنان را الگو خود قرار داده و دنبال کنیم.

دبیر اجرایی دومین کنگره سرادران، امیران، فرماندهان و هشت هزار شهید استان همدان نیز در این نشست گفت: همواره رزمندگان آروز می‌کردند که به جای اسارت، شهید شوند.

سردار «مهدی فرجی» با اشاره به اینکه رزمندگان در اسارت هر روز شهید می‎ شدند، خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد رزمندگانی که در دوران جنگ اسیر شدند تن به اسارت ندادند، بلکه آنها را به اسارت بردند.

مهدی فرجیوی با اشاره به اینکه رزمندگان شهادت را بر اسارت ترجیح می‌دادند، اظهار داشت: متأسفانه در این حوزه کمتر صحبت شده است اما امروز به همت نویسندگانی چون حمید حسام، بهناز ضرابی زاده، محسن صیفی‌کار و دیگران چندین کتاب تهیه و بخشی از موارد مهم دراین حوزه بازگو شده است.

دبیر اجرایی دومین کنگره سرادران، امیران، فرماندهان و هشت هزار شهید استان همدان با اشاره به اینکه نقش استان همدان در دفاع مقدس باید به خوبی تبیین شود، افزود: نقش مردم همدان در عملیات مرصاد بی‌بدیل است و همچنین باید ۲۲ شهید سوباشی را نیز به شهدای مرصاد متصل کنیم چون ابتدا آنها را زدند تا بتوانند این عملیات را اجرا کنند.

سردار فرجی اظهار داشت: شهید صیاد شیرازی در خاطرات خود می‌گوید که وقتی شهید همدانی، آن شیر همدان را در مرصاد دیدم، دلم آرام گرفت.

نشست معرفتی «بازگشت پرستوها» به مناسبت سالگرد بازگشت آزادگان به میهن اسلامی با حضور جمعی از آزادگان سرافراز در سالن جلسات اداره کل کتابخانه برگزار شد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 612603